evropaikigiortimousikis

Επτά Χορωδίες - Φιλαρμονικές Ορχήστρες, 22 Ορχήστρες, 56 Dj’s, 187 Δημιουργοί - Ερμηνευτές, 279 Συγκροτήματα,συνολικά 2500 Καλλιτέχνες, για τρεις συνεχόμενες ημέρες, ενώνουν τις μουσικές τους δυνάμεις, καλύπτοντας όλο το φάσμα της μουσικής για να γιορτάσουν την 13η Ευρωπαϊκή Γιορτή Μουσικής, σε όλες τις γωνιές της Αθήνας.

Άνθρωποι από διαφορετικές δημιουργικές, κοινωνικές και επαγγελματικές ομάδες, μοιράστηκαν την ίδια ιδέα και συνεργάστηκαν εντελώς φιλικά, μαζί με όλους τους υπόλοιπους εθελοντές καλλιτέχνες, τεχνικούς, απλούς υποστηρικτές, δημιουργώντας τη μεγαλύτερη μουσική γιορτή!

Όλες οι εκδηλώσεις διοργανώνονται με τη συνεργασία του Οργανισμού Πολιτισμού Αθλητισμού και Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων.

Ημερολογιακό Πρόγραμμα Εκδηλώσεων στην Αθήνα

ΤΡΙΤΗ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ / TUESDAY 19TH OF JUNE

ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ / SYNTAGMA SQUARE

Ορχηστρική Μουσική Ποικίλης ύλης

  Ώρα έναρξης:18:00

Σύνολο Κρουστών Βασίλης Βασιλάτος και Ομάδα Κρουστών του Ε.Μ.Πολυτεχνείου / Ορχήστρα Ποικίλης Μουσικής Δήμου Αγρινίου, τμήμα της Φιλαρμονικής του Δήμου Αγρινίου

 

CAMP - ΠΛATEIA ΚΟΤΖΙΑ / CAMP -  KOTZIA SQ.

Dj set του NeatPermaik

Ώρα  έναρξης  22:00

 

LOOP- ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΣΩΜΑΤΩΝ / LOOP- ASOMATON SQ.

Hλεκτρονική μουσική, Dub- Trip Hop – Dubstep, Drum and Bass, House, Electro  house, Technο, Nu Disco

  Ώρα έναρξης 17:30

http://www.facebook.com/loopersbar

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ / KLAFTHMONOS SQ.

Hip-Hop

Ώρα έναρξης 18:00

Fullface  / Tαφ Λαθος / Sifu Versus / Detro & Billy Slash / Corona Virus

Wrongface / Jk1 ( phase 3 ) / Ντελίριο / Δοκιμαστής / Νέγρος του Μοριά / Αντίθεση / Felocity

 

PURE BLISS - ΣΥΝΤΑΓΜΑ / PURE BLISS - SYNTAGMA

Free Jazz

 Ώρα έναρξης 21:30 

Αθηνά Ρούτση

 

ΠΛΑΤΕΙΑ  ΑΒHΣΣΥΝΙΑΣ – ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ /

AVISSINIAS SQ. - MONASTIRAKI

Jazz, Indie Folk, Mediterranean Traditional, Dub

 Ώρα έναρξης 18:00

Los Tres / Coldfeet / Carousel / Batuca / Electrobalcana

 

ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗ - ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ /

PALIA VOULI – KOLOKOTRONI SQ.

Mainstream

 Ώρα έναρξης 21:00

Dj sets Andreas & Savvas powered by Fijisama  

 

ΕΘΝΙΚΟ ΩΔΕΙΟ / NATIONAL CONSERVATORY

Κλασική, σύγχρονο,

 Ώρα έναρξης: 20:00

Παιδική χορωδία του εθνικού ωδείου, Διεύθυνση Βάγια Παπαγιαννοπούλου / Σύνολο μουσικής δωματίου, Διεύθυνση Λουνμτίλα Λιμόροβα / Σύνολο κρουστών με διεύθυνση του Βασίλη Βασιλάτου / Τμήμα σύγχρονου τραγουδιού, Διεύθυνση Άννας Διαμαντοπούλου

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ / WEDNESDAY 20TH OF JUNE

ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ / SYNTAGMA SQUARE

Flash mob

 

LOOP- ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΣΩΜΑΤΩΝ / LOOP- ASOMATON SQ.

Hλεκτρονική μουσική,  Dub- Trip Hop , Dubstep, Drum and Bass, House, Electro House, Techno- Nu Disco

 Ώρα έναρξης 17:30

http://www.facebook.com/loopersbar

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ / KLAFTHMONOS SQ.

Best Radio Stage

Ώρα Έναρξης: 17:30

Το καλλιτεχνικό ύφος θα ανακοινωθεί σύντομα

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΒΗΣΣΥΝΙΑΣ – ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ / AVISSINIAS SQ. - MONASTIRAKI

Classic Arabic Music, Dub, Afrobeat

 Ώρα έναρξης 18:00

Al Mahaba / Bibibo64 / Do You Dub Djembe / Vlastur / DJ Set (Vlasis - Inoteka)

 

ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗ - ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ / PALIA VOULI – KOLOKOTRONI SQ.

Rock  Ώρα έναρξης 21:00

Dj Set Zarko & John_K   

 

ΤΕΡΜΑ ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΥ “ΕΡΜΟΥ” (ΠΡΟΣ ΓΚΑΖΙ, ΟΠΙΣΘΕΝ ΑΜΑΞΟΣΤΑΣΙΟΥ «ΗΛΠΑΠ» ΤΗΣ ΛΕΩΦ. ΑΘΗΝΩΝ-ΠΕΙΡΑΙΩΣ) / END OF “ERMOU” PEDESTRIAN ROAD (HEADING TO “GAZI”, RIGHT BEHIND THE “ILPAP” VEHICLE DEPOT OF “ATHINON-PIREOS” AVENUE)

Ανθρώπινος Πολυφωνισμός / Beatboxing, διάφορα είδη μουσικής 

Ώρα έναρξης: 17:30

“Greek Beatbox Community – The Show”

HUMAN / Backup Scratch Team (BST) / X-odus / Δημήτριος Μεντζέλος (“Δέλτα Μι”) / Δημήτριος Τρατολάτης (“Τσατσάρας”) / Αλέξιος Γεωργαλής (“Human Drummachine”) / Μιχαήλ Θεοδωρίδης (“Pain”) / Μαρία Χαμίς Μιλτιάδης Βουργίδης (“Παράφρων”) / Κωνσταντίνος Λεϊμονης (“Dean”) / Βασίλειος Παπούλιας (“El Pap Chico”) / Αποστόλης Παντούλας (“Bitman”) Νικόλαος Χατζηευστρατίου (“Θανάσιμος”) / Χρήστος Πακιώτης (“Κος Μέγας”) / Gino Aliaj (“GNO”) / Κωνσταντίνος Ορφανίδης (“Εκλεκτός – Τέχνη”) / Βασίλειος Κιτσάνης (“Beat Key”) / Φίλιππος Ουρανός (“S-Dope”) Νικόλαος Σταμίδης (“Stam”) / Βάιος Μπάτρας (“Beatfreak”) / Χαρίλαος Φουντάς (“Probs”) / Γρηγόριος Τσαμαδίας (“GT Beatboxer”) / Elis Risto (“Elis”) / Δημήτριος Φιλιππίδης Μιλτιάδης Δούκας (“Mak”) / Αλέξανδρος Θεοδωρίδης (“Xander”) / Ιωάννης Διακίδης (“Jodiak”) Κωνσταντίνος Παπουρτζής (“Κάπα Πι”) / Dj Funkonami (Turntables) / Μιράν Τσαλικιάν (Μπουζούκι) / Αλέξιος Γεωργαλής (Didgeridoo)

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ / VARNAVA SQ.

Ακουστικό

 ‘Ώρα έναρξης: 21:00

Παντελής Δασκαλάκης / Ρακοσυλλέκτες

SUSHI BAR – ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ

Jazz

 Ώρα έναρξης: 21:00

Cosa Nostres

 

ΕΝ ΔΕΛΦΟΙΣ - ΚΟΛΩΝΑΚΙ / EN DELPHIS - KOLONAKI

Swing party 30ς - 40ς - 50ς 

Ώρα έναρξης 22:30

 

CAMP - ΠΛATEIA ΚΟΤΖΙΑ / CAMP - KOTZIA SQ.

Dj set resident dj,

 Ώρα  έναρξης  22:00

 

SIX DOGS (Aβραμιωτου 6-8)  Folk, Country

 Ώρα έναρξης 20:00

Dustbowl / The Noise Figures / Kojak with a Kodak / Appalachian Cobra Worshipers / Whitlows / Τhe Western Ramblers

 

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΠΡΟΚΛΟΥ & ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ / PEDESTRIAN PROKOU & VARNAVA SQ.

(Βαρνάβα Café) Ακουστικό 

Ώρα έναρξης: 21:00

Joanna Drigo

 

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΠΡΟΚΛΟΥ / PEDESTRIAN PROKOU

(Ποιότητα Παλιακής) Ακουστικό

 Ώρα έναρξης: 21:00

Ξεκούρδιστοι

 

ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΟΥΣ / PEDESTRIAN ERATOSTHENOUS

(Kallimarmarocks, Colibri) Ακουστικό

  Ώρα έναρξης: 21:00

Λεωνίδας Μαριδάκης

 

ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΜΟΥΣΕΙΟ / BYZANTINE MUSEUM (tba)

Ώρα Έναρξης: 17:30

Το καλλιτεχνικό ύφος θα ανακοινωθεί σύντομα

 

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ / THURSDAY 21TH OF JUNE

ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ / SYNTAGMA SQUARE

Reggae

 Ώρα έναρξης: 19:00

 

Dub-Wise HiFi

Mashdown45 (GR) / MistaOperator (GR) / Anna Mystic (GR) /Jah Shortie/Dub Providers,Nuff-Powa label (U.K.) / A.M.P. OUTERNATIONAL (GR) / live dub show

 

CAMP - ΠΛATEIA ΚΟΤΖΙΑ / CAMP - KOTZIA SQ.

 Dj set resident dj

 Ώρα  έναρξης  22:00

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ - ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ «ΛΙΛΙΑΝ ΒΟΥΔΟΥΡΗ» - ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ /

 

MUSIC LIBRARY OF GREECE – ATHENS CONCERT HALL

Κλασική Μουσική, Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική, Ελαφρό Τραγούδι

Ώρα έναρξης 18:00 

 Κουαρτέτο Εγχόρδων ΥΑΔΕΣ με μέλη της ορχήστρας ΑΣΟΝ / Χορωδίες Ωδείου Κόνταλυ υπό τη διεύθυνση του Μιχάλη Πατσέα και της Ειρήνης Πατσέα / Απηλιώτης Ήχος, συγκρότημα παραδοσιακής μουσικής / «Τραγούδια Γραμμοφώνου» με τους Δαυΐδ Ναχμία (πιάνο), Σία Κοσκινά, Μπάμπη Βελισσάριο και Θάνο Πολύδωρα (τραγούδι) / «Ο κόσμος ανάποδα», η Ομάδα Κοπέρνικος παρουσιάζει ένα παιδικό πρόγραμμα για παιδιά ηλικίας 3-10 ετών

 

PURE BLISS - ΣΥΝΤΑΓΜΑ / PURE BLISS - SYNTAGMA

Funky Jazz

 Ώρα έναρξης 21:30 

Nicolas Gale και Ρένα Ρασούλη

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ / KLAFTHMONOS SQ.

Σε συνεργασία με την Athens Voice 

Ώρα έναρξης:18:00

 

ΔΕΛΦΙΚΟ ΩΔΕΙΟ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ / DELPHIKO CONSERVATORY - AMPELOKIPI

Κλασική και παραδοσιακή μουσική

  Ώρα έναρξης:17.00

Συναυλία των μαθητών του Δελφικού Ωδείου με τη συμμετοχή της κιθαριστικής ορχήστρας Άννας Τεμπερικίδη / Μουσικές εκπλήξεις από τους καθηγητές του Δελφικού Ωδείου / Ένα απρόσμενο πρόγραμμα με τους Άρη Λαμπάτο-βιολί, Νίκο Αθανασάκη-κιθάρα, Αγγελική Τραζέν-πιάνο και βιολί, Βέρα Δημοπούλου-πιάνο, Δημήτρη Ουρανό-κρουστά και ντραμς, Ματούλα Πάντζιου -τραγούδι κ.ά / Συναυλία παραδοσιακού και λαϊκού τραγουδιού με τα μουσικά συγκροτήματα Φίλοιστρον και Δώσε Θάρρος στο Χωριάτη (Δαμανάκη Αναστασία-πολίτικη λύρα, Κρεμμύδα Αλεξάνδρα-καβάλι, Προκοπίου Ζωή-βιολί, Φουρλεμάδη Πενεύη-κανονάκι, Τζαβέλλα Νιόβη-σαντούρι, Πάντζιου Λυδία- κρουστά, Αθηναίος Στέφανος-κρουστά) / FFM (Ηλίας Μπούρας- κιθάρα/φωνή, Ηλίας Ρότσος-κιθάρα/φωνή, Έφη Ρότσου- φωνή) σε έντεχνο ελληνικό και ξένο ρεπερτόριο.

 

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ / NATIONAL GARDEN(TBA)

Χορωδιακή Μουσική

  Ώρα έναρξης:18:00

Κρατική Ορχήστρα Αθηνών 

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ / MONASTIRAKI SQ. (TBA)

Bloosite Specific

 Ώρα έναρξης: 18:00

Το καλλιτεχνικό ύφος θα ανακοινωθεί σύντομα

 

ΙΔΡΥΜΑ ΘΕΟΧΑΡΑΚΗ / FOUNDATION FOR THE FINE ARTS & MUSIC

Το καλλιτεχνικό ύφος θα ανακοινωθεί σύντομα

 

ΘΗΣΕΙΟ-ΧΩΡΟΣ ΤΕΧΝΗΣ ΑΣΩΜΑΤΩΝ / THISSIO - TECHNOPHASEART

Σεμινάριο Φωνητικής

Ώρα έναρξης: 19:30

Παναγιώτης Τερζάκης

Μέγιστος Αριθμός Συμμετοχών:15 άτομα (Για να δηλώσετε συμμετοχή επικοινωνήστε στο 6936866963 ή στο mail: technophaseart@gmail.com)

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ / VARNAVA SQ.

Ακουστικό, Ροκ

 Ώρα έναρξης  19:00

Χορωδία 3ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών / Dicktators / Tequila Kseftila

Προφίλ / Βαγγέλης Μαρκαντώνης / Klein Mein

 

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΑΘΗΝΩN / FRENCH INSTITUTE

Jazz

 Ώρα έναρξης: 11:00

Clément Himbert jazz σαξόφωνο  saxophoniste jazz

Sylvain Rifflet, κλασικό σαξόφωνο  saxophoniste classique

 

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΒHΣΣΥΝΙΑΣ – ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ / AVISSINIAS SQ. - MONASTIRAKI

Jazz, Blues, Experimental 

Ώρα έναρξης 18:00

Moon Caravan / Me Wheathers / Anamateur / Kassetas – Spanos group / Motive Soul / Jam Session

 

ΙΤ ΤΗΕ PLACE - ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΚΛΕΙΣΟΒΗΣ / ΙΤ ΤΗΕ PLACE - KLEISOVIS PEDESTRIAN ROAD /

Ambient, Downtempo Music 

 Ώρα έναρξης 17:30

Odiolab / Argy Echosense / C.oP / Tasos Stam / George qses / The Mirror /

Fishimself

 

APERITIF (Καλαμιώτου 4) 

Συναυλία Γιώργη Χριστοδούλου Flaneur, Kαλεσμένοι για χορό οι Athens Lindy Hop

 Ώρα έναρξης 21:00

 

ΤΕΡΜΑ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΑΓ. ΙΣΙΔΩΡΟΥ, ΛΥΚΑΒΗΤΤΟΣ / AG. ISIDOROS, LYCABETUS

House, Electronica

 Ώρα έναρξης 17:30

STV / Pill Collins / D-Lektic / Visuals by D-Lektic

 

ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗ - ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ / PALIA VOULI – KOLOKOTRONI SQ. ‘90s

 Ώρα έναρξης 21:00

Dj Set Παναγιώτης Μαχαίρας

 

ΚΟΥΡΕΙΟ «Ο ΓΙΩΡΓΟΣ», ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΔΡΟΜΙΟΥ /

Rock ‘n roll 

Ώρα έναρξης 19:30

Αέρα Πατέρα

 

LOOP- ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΣΩΜΑΤΩΝ/ LOOP- ASOMATON SQ.

Hλεκτρονική μουσική, Dub, Trip Hop, Dubstep, Drum and Bass, House, Electro house, Techno Nu Disco

  Ώρα έναρξης 17:30

http://www.facebook.com/loopersbar

 

INTREPID FOX – ΓΚΑΖΙ / INTERPID FOX - GAZI

Post Punk, Stoner Rοck (Live)

 Ώρα έναρξης 21:30

Σε συνεργασία με Plenty Projects και Nursery Bookings

Κill Goliath (IRE) / Event Horizon (IRE) / Flipstar

 

ΠΝΥΚΑ

Κλασσική, Συμφωνική 

Ώρα έναρξης: 21:00

Συναυλία της Συμφωνικής Ορχήστρας με τη συμμετοχή της Μεικτής Χορωδίας του Δήμου Αθηναίων. Θα παρουσιάσουν έργα κλασικού ρεπερτορίου υπό την Μουσική Διεύθυνση: Ελευθέριος Καλκάνης,  με Διδασκαλία Χορωδίας: Σταύρος Μπερής. Θα ακουστούν έργα του Wolfgang Amadeus Mozart,  Ludwig van Beethoven, Gabriel Fauré, Camille Saint-Saëns, Georges Bizet και Σπυρίδων Φιλίσκος Σαμάρας.

 

ΠΝΥΚΑ – ΑΝΔΗΡΟ ΠΙΚΙΩΝΗ

Έντεχνη μουσική

 Ώρα έναρξης: 20:30

Μουσικό Εργαστήρι του Οργανισμού Πολιτισμού Αθλητισμού και Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων

 

ΠΝΥΚΑ – ΜΠΙΕΝΑΛΕ

Jazz  Ώρα έναρξης: 21:30

Big Band του Οργανισμού Πολιτισμού Αθλητισμού και Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων

Ημερομηνία: 
Τρι, 19/06/2012 - 17:30 - Πεμ, 21/06/2012 - 23:55

    Όροι Χρήσης

    Κάθε επισκέπτης ή χρήστης του ιστότοπου "cityofathens.gr" οφείλει, πριν από την επίσκεψη ή τη χρήση των σελίδων, να διαβάσει και να μελετήσει προσεκτικά τους όρους χρήσης.

    Περισσότερα

    Επικοινωνία

    Δημαρχιακό Μέγαρο
    Αθηνάς 63, Πλατεία Εθνικής Αντίστασης (Κοτζιά), Τ.Κ. 10552

    Δημαρχείο
    Λιοσίων 22, Τ.Κ. 10438
    Τηλ. 1595 (χρέωση ανάλογα με τον πάροχο σας)
    Περισσότερα

    Σύνδεσμοι

    Αρχείο με χρήσιμους συνδέσμους σε φορείς του δήμου Αθηναίων και της πολιτείας.



    Περισσότερα

    Χάρτης Ιστότοπου

      Ροές RSS

    Προστασία Προσωπικών Δεδομένων


    Χάρτης Ιστού
    Η κατασκευή του Ιστοτόπου έγινε με απόφαση Δημάρχου, από ομάδα εργασίας εργαζομένων στον Δήμο Αθηναίων και την Δημοτική Επιχείρηση ΔΑΕΜ χωρίς επιπλέον αμοιβή και κόστος, κάνοντας χρήση ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικού.